Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dobra pilarka, czyli jaka? Przeczytaj przed zakupem

2023-04-06
Dobra pilarka, czyli jaka? Przeczytaj przed zakupem

Dobra pilarka, czyli jaka? Przeczytaj przed zakupem

 

Pilarka może mieć różne zastosowanie: profesjonalne, do prac przydomowych (także hobbystycznych), na działce, czy w ogrodzie. Jak dobrać najlepszy model do swoich oczekiwań? Co oznacza „dobra” pilarka? Na co uważać i na co zwracać uwagę kupując pilarkę? O tym w najnowszym poradniku. Koniecznie przeczytaj przed zakupem.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilarki?

 

Dobrej klasy pilarka to sprzęt nieodzowny podczas wycinki i pielęgnacji lasu, ale też przy wielu pracach we własnym ogrodzie, czy na działce. Jednak nawet fachowcy mają problem z oceną jakość poszczególnych modeli przed zakupem. Najczęściej dopiero w praktyce wychodzą ich wady. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:

 

  • Moc pilarki – ta zależy od przeznaczenia pilarki. Do przycinania krzewów oraz cienkich gałęzi powinna ona wynosić od 1,5 do 2,5 KM, natomiast to cięcia grubszych konarów, czy też drewna na opał to 3-5 KM. Podczas regularnej wycinki lepiej sprawdzą modele o  minimalnej mocy 5 KM. To da Ci gwarancję wydajności i brak przestojów w pracy.
  • Długość prowadnicy – kolejna istotna kwestia. Przyjęło się, że im dłuższa prowadnica, tym wyższy komfort pracy. W przypadku prac hobbystycznych, czy przydomowych wystarczy prowadnica nie dłuższa niż 35-40 cm. Bardziej profesjonalne zadania mogą wymagać zastosowania dłuższej prowadnicy.
  • Wagę pilarki – to w dużej mierze od wagi sprzętu zależy komfort pracy. Modele najbardziej wydajane, tj. te o największej mocy, z reguły są dużo cięższe. Jeśli więc zależy Ci na pilarce do prostszych zadań, np. przycinania gałęzi, to lepiej wybrać sprzęt mniej wydajny, za to dużo lżejszy. Wtedy praca będzie o niebo bardziej komfortowa.
  • Producent – ktoś powie, że na kiepski sprzęt nie ma reguł. Jednak prawda jest taka, że wybranie modelu od sprawdzonego producenta, który specjalizuje się w pilarkach, to gwarancja jakości. Przykładem mogą być modele marki Husqvarna. Świetnym przykładem jest model Husqvarna 435 Mark 2. To wydajna i w zasadzie najlepsza pilarka spalinowa w swojej klasie.

 

Pilarka elektryczna, akumulatorowa, czy spalinowa – jaką wybrać?

 

Wielu fachowców staje przed dylematem: którą pilarkę wybrać. Oczywiście zarówno pilarki akumulatorowe, elektryczne, jak i spalinowe mają swoje wady i zalety:

 

  • Pilarki spalinowe – mają szerokie spektrum zastosowań: od cięć pielęgnacyjnych ogrodowych, aż po profesjonalne prace arborystyczne lub leśne. Wysoką wydajność zapewnia tu silnik spalinowy, który zasilany jest mieszanką benzyny i oleju. To propozycje najczęściej wybierane przez specjalistów, którzy oczekują najbardziej wydajnego sprzętu. Przykładem może być pilarka Husqvarna 135 Mark 2. To model dla  bardziej wymagających użytkowników, którym zależy na doskonałej mocy, wydajności i wytrzymałości. Alternatywą może być model  Stiga CS 540.
  • Pilarki elektryczne – pilarka łańcuchowa elektryczna jest zasilana sieciowo. Do niewątpliwych zalety można zaliczyć niewielką wagę, prostotę obsługi oraz nieskomplikowaną konserwację. To dobry wybór dla początkujących użytkowników, którzy mają do wykonania proste prace ogrodowe (lub do przygotowania drewna na opał). Przez konieczność podłączenia do źródła zasilania nie nadają się do prac leśnych. Przykładowym modelem może być Stiga CS118c. Jest łatwy w obsłudze i wygodny przy wszelkich pracach ogrodowych.
  • Pilarki akumulatorowe – pierwszą zaletą, która rzuca się w oczy, jest niski poziom hałasu podczas pracy, niska waga i mniej drgań. Dzięki temu modele akumulatorowe świetnie sprawdzają się w rękach mniej doświadczonych osób. Do tego nie zanieczyszczają środowiska i cechują się prostym serwisowaniem. Niestety są ograniczone wydajnością akumulatora. Jeśli chodzi o konkretny model, to dobrym wyborem jest Husqvarna 120i. Jest prosta w rozruchu, nie wymaga narzędzi, a całość napędza akumulator litowo-jonowy.

 

Podsumowanie: którą pilarkę lepiej wybrać?

 

Które pilarki są lepsze: Husqvarna, czy Stiga? O ile marka Stiga tworzy doskonały sprzęt do koszenia trawy, to marka Husqvarna nie ma sobie równych w segmencie pilarek. I mowa tu zarówno o tych nieco tańszych (jak model Husqvarna 120 mark 2), jak i tych droższych – przykładem może być profesjonalny model najwyższej klasy, czyli Husqvarna 555 przeznaczony dla profesjonalistów. To sprzęt wyróżniający się potężną mocą, a sam producent wykorzystał technologię silnika X-Torq® zapewniającą zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 20%, a emisję zanieczyszczeń nawet o 75%. Husqvarna wyspecjalizowała się w projektowaniu i produkcji sprzętu napędzanego doskonałymi silnikami dwusuwowymi.

 

Jeśli natomiast chodzi o wybór, między pilarkami spalinowymi, elektrycznymi, a akumulatorowymi, to wszystko zależy od przeznaczenia sprzętu. Tam, gdzie potrzeba mocy (np. przy pracach leśnych), tam pilarki spalinowe okazują się niezawodne. Natomiast do prac lżejszych, np. ścinania gałęzi w ogrodzie, czy cięciu drewna na opał, pilarki elektryczne okazują się dobrym wyborem – chyba że chcesz mieć większą swobodę poruszania się. Wtedy pilarki akumulatorowe będą jak znalazł, ponieważ nie potrzebują źródła prądu – wystarczy je naładować. To także wygodny i prosty w obsłudze sprzęt dla amatorów i początkujących użytkowników.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 20 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Wszystko bez zastrzeżeń
2023-08-16
Dobra cena , solidny personel, szybka wysyłka.
pixel